Co je anime a manga?

26. 07. 2011 | † 03. 12. 2011 | kód autora: BmT

Anime a Manga


 

 

 

Co to je Manga?

"Manga" je japonský výraz pro komiks, vzniklý spojením dvou čínských znaků - první pro "proti své vůli/nedbalý" a druhý označující "obraz" - ovšem není to totéž, co klasické komiksy západu. Ze stran mangy na vás "mrkají" - k poměru se zbytkem obličeje - obrovitá kukadla hrdinů všeho druhu. Navíc až na stránky prvních kapitol, jsou černobílá a kolem nich to hýří znaky naznačujícími pohyb (což člověk ze západu často pochopí, až když se na notnou chvíli zahledí). Kupodivu to není vše, nad čím se můžeme pozastavit. Čtení zprava doleva může totiž přivodit nemalé problémy a zmatky, ovšem to je naštěstí záležitostí zvyku. Po zasvěcenější a mnoha lidem méně srozumitelnou definici se poohlédněte jinam.

 

Historie mangy:

Z historie mangy by stálo za zmínku, že první obrázkové svitky, které bychom mohli považovat za odpovídající definici, pocházejí již ze středověkého Japonska. Tehdy však byly určené pouze pro pobavení vyšší vrstvy. Pro měšťanstvo se začaly tisknout v knižní formě až v 18. stol. Za velký vzestup mangy v první polovině 20. stol. vděčíme Osamu Tezukovi, který úspěšně upravil její vzhled a to tím, že místo jakéhosi "divadelního pohledu" vkládal do svých kompozicí "filmové techniky". Inspirován byl francouzskými a německými filmy. Došel také k závěru, že každá manga nemusí nutně končit šťastně. Od roku 1947 si rovněž začal vychovávat své čtenáře, jíž mu zůstali věrní i přesto, že vyrostli z dětských bačkůrek.

 

Info:

Manga se takto stala fenoménem. Mangakové (= tvůrci mang) se totiž milerádi pouštějí jak do zpracování svých typicky východo-asijských námětů, tak do tvorby fantaskní inspirované západními kulturami, či do úspěšné konkurence akčních amerických "klasických" komiksů. Můžete si tak přijít na své. Mám za to, že tento článek k četbě nepřesvědčí každého, poněvadž nezachycuje ani nejmenší smítko z toho, co manga přináší, ale jako zajímavost snad poslouží.

 

 

 

Co je to anime?

Termín anime pochází z roztomilé zkomoleniny anglického slovíčka animation (což by Japonci četli animéšón) a popisuje další stupeň vývoje příběhů, které tito workoholičtí asiati ve velkém produkuj...

.... De facto to jsou animované filmy a seriály kreslené podle mangy.

 

 

Historie anime:

Anime vznikla - jak jinak - ve 20. století, přesněji někdy na jeho počátku, jakožto výsledek nadšených experimentů s animačními technikami z Francie, Německa, USA i Ruska, které v té době hýbaly světem. Vzápětí anime převálcovalo svou japonskou konkurenci, jíž byly klasické hrané filmy (jejich význam je dodnes silně potlačen) a díky možnosti tvářit se "neasijsky" mělo téměř otevřenou cestu do západního světa. Téměř proto, že ještě bylo doslova v plenkách. Na svou cestu-kolem-světa si muselo počkat ještě pár dekád. Nejprve si v průběhu 70. let upevnilo své postavení v domovině díky renovacím již zmiňovaného mangaky Osamu Tezuky. Západ se anime dočkal až v průběhu 90. let.

 

 

Info:

Příkladem anime, která se dokonce dostala i na obrazovky našich televizí, jsou staří známí Pokémoni, Digimoni, Král Šamanů či Naruto, jehož "zmasakrovaná" (vystříhaná a pro děti přístupná) podoba běží na Jetixu. Ovšem vskutku není nad originál s Japonským dabingem a anglickými, případně českými titulky.
Také musím dodat, že je dostupná i televizní stanice Animax (starší bráška Minimaxu), která vysílá večer anime s titulky i s dabingem, jenž je mnohem vytříbenější, než ten, co můžeme slyšet na Jetixu. Nutno také napsat, že tam běží náš drahý Naruto v NEsestříhané verzi s lepším (nejspíš Brněnským - zdroj: maminka, která si anime velmi oblíbila) dabingem.
Zajímá-li vás tedy dozvědět se něco málo o samurajích vtipným způsobem, je tu Rurouni Kenshin.
Chcete akční příběh, kdy slabý hrdina postupně sílí a získává si armádu přátel? Již zmiňovaný uřvaný mladý ninja Naruto.
Nebo vás spíš láká souboj detektiva a vraha, který je schopný svou oběť zabít, aniž by s ní byl jakkoli v kontaktu? Temný a geniální Death note, jehož soundtrack ve stylu sakrální hudby je udivujícím kontrastu s dějem situovaným do Japonska.
Je libo vtipnou romantiku? Love Hina.
Ale není potřeba číst hned velké kousky. Osobně doporučuji navštívit stránky napsané dole a můžete nalézt to, co se vám bude nejvíce zamlouvat, v manga-podobě.
A co také dělá mangu takovým fenoménem? Přece ten nespočet parodií a množství fanouškovských pokusů o vlastní díla (zkrátka Fanfiction). Ať už to jsou kreslené či psané příběhy. Manga a anime ovlivnily mnoho lidí, tak proč o ní něco málo nevědět?


Anime

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.